top of page

Kocha, lubi, szanuje…? - szczypta nauki dla ratowania Twojego związku

Czy wiesz, że na miłość romantyczną składają się trzy czynniki, które determinują, jak uczucie wygląda na różnych etapach danej relacji? Oprócz tego, w związku istnieje 4-5 kluczowych faz, które pojawią się w zależności od tego, jak dbamy o łączące nas uczucie. Zrozumienie, w której jesteście fazie oraz umiejętność pielęgnowania każdego ze składników miłosnej mikstury, to przepustka do utrzymania zdrowego i trwałego związku. Profesor psychologii Bogdan Wojciszke, autor "Psychologii Miłości", przedstawia trójczynnikową koncepcję miłości R. Sternberga, skupiającą się na trzech czynnikach: intymności, namiętności i zaangażowaniu, aby pomóc nam zrozumieć działanie naszych relacji romantycznych.


Namiętność:

Jest to składnik zbudowany z intensywnych emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. To fizjologiczne pobudzenie, które obejmuje pragnienie fizycznej bliskości, pożądanie, podniecenie i to, co potocznie nazywamy “chemią” między ludźmi. Jednak namiętność szybko osiąga szczyt i może gasnąć, zwłaszcza gdy pojawiają się problemy, czy uświadamiamy sobie wady partnera lub do związku wkrada się rutyna.


Intymność:

To składnik miłości, który buduje relację i nadaje jej głębię poprzez wzajemny szacunek, zrozumienie i wsparcie. Intymność buduje się wokół uznawania partnera za bardzo ważny element swojego życia, przeżywanie szczęścia w jego towarzystwie i z jego powodu, dzielenie wspólnie głębokich przeżyć. Ten czynnik jest obecny w związku długo i może być utrzymany poprzez dostarczanie partnerowi pozytywnych emocji (radości, zaufania itp.).


Zaangażowanie:

Ten składnik, to spoiwo tworzące wspólny świat pary: decyzje dotyczące wspólnej przyszłości i myśli dotyczące trwałości związku. Jest tu miejsce przede wszystkim dla naszego rozumu, poprzez świadomą kontrolę własnych zachowań i akceptację wad partnera, dominuje uczucie wspólnoty, przwiązania. To stabilny składnik, który utrzymuje związek, ale może również stanowić ryzyko odcięcia się od partnera przez zbyt racjonalne podejście i sprowadzenie związku do kalkulacji zysków i strat.


A teraz przyjrzyjmy się, jak te składniki zachowują się w poszczególnych fazach związku.

Na wykresie (źródło: “Psychologia Miłości” B.Wojciszke, s.24) wyróżnionych jest 5 faz związku, aż do jego rozpadu. Oczywiście faza 5 - związek pusty i rozpad są opcjonalne, lecz najczęściej nieuniknione, jeśli para nie zna dobrych praktyk dbania o związek.Fazy rozwoju związku według Wojciszke:


Zakochanie: Krótka, intensywna faza, która powszechnie mylona jest z miłością. Obejmuje pierwszy składnik - namiętność.

Romantyczne Początki: Krótka faza skoncentrowana na namiętności, z czasem pojawia się zaangażowanie oraz intymność.

Związek Kompletny: Najbardziej nasycona emocjami faza z wszystkimi trzema składnikami miłości.

Związek Przyjacielski: Najdłuższa faza, pozbawiona namiętności, ale potrafi dostarczyć satysfakcji dzięki obecnej intymności i zaangażowaniu. Warto podtrzymywać więź intymności i dbać o nią intencjonalnie.

Związek Pusty i Rozpad: Może wyniknąć z nieumiejętnego podtrzymywania intymności i rezygnacji z zaangażowania.


Sztuka dbania o związek, to połączenie akceptacji naturalnie przychodzących faz relacji z umiejętnością świadomego podtrzymywania intymności i zaangażowania. Wiele par relacjonuje, że skutkiem ubocznym takiego działania są okresowe wybuchy namiętności, które przywracają ich ponownie do fazy związku pełnego. Warto mieć jednak na względzie, że wieloletnia, zaangażowana relacja ma niewiele wspólnego z wizjami z hollywoodzkich filmów i jeśli pragniemy ją utrzymać, przyjdzie nam przystać na wiele kompromisów.


Jeśli temat faz związku Cię zaciekawił, będę w najbliższym czasie omawiać go podczas webinaru “Związek na rozstaju dróg - przyszłość zależy od Ciebie”. Gdy tylko go zaplanuję, znajdziesz o tym informację jako pierwsza/y w moim newsletterze.

16 wyświetleń0 komentarzy

Commentaires


bottom of page