top of page

Czy jestem nadmiernie zazdrosna?

“Mój chłopak obserwuje na instagramie i lajkuje zdjęcia bardzo atrakcyjnych dziewczyn. Ja nie jestem tak atrakcyjna. Boję się, że nie jestem dla niego wystarczająca albo, że będzie chciał się umówić z którąś z nich. Jestem bardzo zazdrosna i nie wiem, czy przesadzam, czy moja reakcja jest normalna i on nie powinien tego robić? Jak zachować się w tej sytuacji - proszę o radę."

 

Śledzenie przez mężczyzn kont różnych atrakcyjnych dziewczyn, oglądanie filmów i zdjęć, czy po prostu oglądanie się za ładnymi kobietami na ulicy, jest poniekąd uznawane za normę w naszej kulturze. Zewsząd płyną komunikaty: “Faceci są wzrokowcami”, czy też “Nie ważne, gdzie nabiera apetytu, ważne, aby jadł w domu”. Wiele osób traktuje takie zachowania jako coś typowo męskiego, nieszkodliwego, tak długo oczywiście, jak nie prowadzi to do prób nawiązywania realnego kontaktu, czy zdrady. Jednak, czy rzeczywiście po prostu należy to przyjąć za normę i nie robić z tego problemu? Co, jeśli jako jego partnerka czujesz się z takimi zachowaniami niekomfortowo?


Zacznijmy od tego, że reakcja, którą odczuwasz, jest całkowicie normalna. Prawda jest taka, że każdy ma swoje granice i u każdego leżą one gdzie indziej. To, co dla jednej osoby jest akceptowalne, dla innej może być problemem. Ważne jest, abyś poczuła się usłyszana i zrozumiana w swoich uczuciach. Z pewnością pomoże Ci w tym szczera rozmowa z Twoim partnerem. Aby dobrze się do niej przygotować, przede wszystkim zastanów się, z czego wynika ten pojawiający się dyskomfort. Możesz usiąść na chwilę z kartką i długopisem i spróbować odpowiedzieć sobie na pytania:

  1. Jakie emocje towarzyszą Ci, gdy widzisz, że twój chłopak obserwuje i lajkuje zdjęcia atrakcyjnych dziewczyn na Instagramie?

  2. Czy czujesz, że to ma wpływ na twoje poczucie własnej wartości?

  3. Czy już wcześniej rozmawialiście na temat granic i oczekiwań dotyczących zachowań w mediach społecznościowych?

  4. Czy masz określone oczekiwania co do zachowań partnera w kontekście interakcji z innymi osobami online?

Sprawdzając swoje odpowiedzi, przeanalizuj, czy chodzi tu o Twoją własną samoocenę, to, że czujesz się gorsza, porównując się z tymi innymi kobietami? A może w Twojej głowie pokutuje ideał miłości romantycznej rodem z filmów, mówiący, że jeśli druga osoba naprawdę Cię kocha, to przestaje zauważać całkowicie inne osoby i ślepnie na ich wdzięki? Czy granice w Waszym związku są jasne dla każdej ze stron i przyjęte dobrowolnie?


Może być również tak, że Twoje wyobrażenie o miłości jest całkowicie realistyczne, masz adekwatną samoocenę i nie porównujesz się z innymi, a jednak nadal takie zachowania wzbudzają w Tobie niepokój. Warto zadać sobie pytanie, czy może wynika to bezpośrednio ze złych doświadczeń, jakie masz na swoim koncie (np. zdrada poprzedniego partnera albo zdrady obecne w związkach rodziców), a może to w postawie Tego partnera coś konkretnie Cię niepokoi? Czy są inne sygnały, które powodują, że nie jesteś w stanie zaufać partnerowi? Spróbuj przeanalizować spokojnie, co w tej sytuacji jest dla Ciebie problemem, wypisując na kartce swoje myśli i obawy. Następnie zastanów się, czy dotyczą one Twojego partnera i jego zachowań, czy koncentrują się wokół tego, jak sama się czujesz?

Mając jasność, o co Ci chodzi, spróbuj szczerze porozmawiać ze swoim partnerem, unikając tonu oskarżeń. Spróbuj najpierw posłuchać, jak on postrzega tę kwestię. Zapytaj, bez zakładania, że znasz odpowiedź, co sprawia, że śledzi te konta. Czy kryją się za tym niezaspokojone potrzeby? Czy tego typu treści są dla niego ważne, a może są jednymi z wielu bezmyślnie przeglądanych? Postaraj się opowiedzieć mu o swoich uczuciach i obserwacjach, które wcześniej wypisałaś na kartce, z otwartością i zaproponować rozwiązania, które będą uwzględniały potrzeby Was obojga. Niektóre osoby odbierają taką rozmowę jako atak na ich osobistą wolność, czy próbę kontrolowania, dlatego bardzo ważne jest to, aby Twój komunikat nie przybierał formy przymusu czy manipulacji. Przykładowo, może on brzmieć tak: “Kiedy widzę, że śledzisz konta atrakcyjnych kobiet i reagujesz na ich zdjęcia, czuję obawę i zazdrość. Chciałabym czuć, że jestem dla Ciebie ważna i mieć pewność, że nie zamienisz mnie na kogoś innego. Czy masz pomysły, jak możemy o to zadbać w naszym związku? Czy jesteś w stanie zrezygnować ze śledzenia tych kont?”. Jeśli oboje wykażecie się dobrą wolą i otwartością, powinno się Wam udać uzgodnić granice i zasady, pozwalające poczuć się każdemu z Was komfortowo.


11 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page